Menüler

Yeni Yazılar

Bizi Takip Edin

hirdavatca-reklam-ust

Şişe Kapağıyla Başlayan Hikaye Black-Decker

Shares
black-decker-2

Black-Decker

2 genç girişimci 1910 yılında ABD, Maryland’da küçük bir dükkanda makina kurdular ve bu makina sadece süt şişesi kapağı üretimi yapabiliyordu. Bu gençlerden birinin ismi black-deckerS. Duncan Black,

diğerinin ismi Alonzo G. Decker.  Bir firma kuralım diyorlar ve “Black & Decker® Manufacturing Company” isminde firma kuruyorlar.

1912 yılında kartal kanatlarını andıran bir logo ile piyasaya hızlı bir giriş yapıyorlar. Vidalama makinalarında ve bits uçlarda bilirsiniz altıgen başlıklı girişi veya uç bağlantı kısmı olur.

Firma da bu tarz elektrikli el aletleri üreteceği için altıgen başlığa uyumlu bir logo tasarlıyor.

1916 yılında Black-Decker firması portatif yani taşınabilir elektrikli matkap için ilk patentini tabanca tip tutamakları ve tetiğiyle birlikte dosyalıyor.

Bu yenilik, sabir olan matkapları taşınabilir bir hale getirdi ve günümüzde hala kullandığımız el breyzlerinin fikir babası olarak bu firma bilinmektedir.

1919 yılında firma, kurulduktan sadece 9 yıl sonra 1 milyon doları aşan ciroya ulaştı

1921 yılında artık sadece sanayide değil tüm tüketicilerinde kullanabileceği matkap ürettikleri için Black-Decker firması tüm iletişim araçlarıyla reklamlar vermeye başladı.

1922 yılında ilk uluslarası yan kuruluşunu Kanada ile başlamış daha sonra 1928’de İngiltere ve 1929’da Avustralya ile devam ettirmiştir.

1946 Dünyanın ilk portatif elektrikli matkabını/breyzini sunan firma fabrikalardaki işçilerin kişisel kullanım için bu tarz matkapları aldıklarını öğrendikten sonra “Diy” yani “Do it yourself” yani “kendin yap” adında bir devrim başlatıyor ve bu seride matkap-breyz programlarını yeniliyor.

1961 yılında dünyanın ilk nikel kadmiyum akü teknolojisyle çalışan şarjlı matkabını tanıtıyor. Daha sonra 1962 yılında kablosuz yani akülü ürünlere ilk ilavesini çit budama ve çit kesme makinalarını ekleyerek devam ettirir.

1973 yılında Workmate adında taşınabilir çalışma tezgahı üretti ve İngiltere tasarım konseyinden mükemmellik ödülü aldı.

1979 Ev temizlikleri için vazgeçilmez olan süpürgeleri hem elektrikli hem akülü olarak icat etmiş, tanıtmış ve kablosuz devrimi evin her yerine genişletmiştir.

1998 yılında, pc personal computer yani bildiğimiz bilgisayarların mouse yani farelerinden esinlenerek kullanımı kolay ve ergonomik bir zımpara üretti ve bu zımpara milyon adetlerde satıldı.

Yenilik Kelimesinin Diğer Anlamı Black+Decker

Firma tam anlamıyla bir yenilik kurdu. Öyle görünüyor ki bugün her dükkanda her evde bulunan matkabın bile ilk fikir babası bu marka diyebiliriz. Tabi şarjlı matkaplar içinde aynı şey geçerli.

Firma yakın zamanda Stanley firması tarafından satın alınarak SBD Industrial grubu altında satış ve üretim yapmaktadır.

Yenilikçi ürünler üretmesine rağmen Black+Decker, amatör seviyede kaldı diyebiliriz. Bugün çok yüksek performanslı bir profesyonel makinası neredeyse yok. Amatör olmasına karşın fiyat aralığı da ne yazık ki yüksek.

Bizi sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Hırdavatça Konuşulan Site | hirdavatca.com

Loading Likes...

Yorumlar (2)

 • Memik Arabacı

  30 Ağustos 2018 - 19:39

  Peki 1910 yılından beri Türkiye’yi (Bu Milleti) vampir gibi kanını emen, servetlerine servet katan kodamanlarımız ne yapmışlar? Sadece ithalatla servetlerine servet mi katmışlar? Çıkmamış mı bu sektöre kafası çalışan müteşebbis, mühendisi…

  Cevapla
  • Fuat öksüzler

   14 Ekim 2022 - 12:48

   Türkiye ekonomi ve sanayi tarihinde ,çok sayıda müteşebbis girişimci iş insanları olmuştur. fakat.bu günde olduğu gibi iç ve dış kapitalistler güttükleri yanlı ve yanlış politikaları nedeniyle o girişimcileri yemişlerdi.,ne yazıkki aynı oyun bugünde benden değilsen yapamazsın mantığıyla devam etmekte…örnek Türk uçak sanayi olabilir mesela…icatçılarımızda var tabi….

   Cevapla

Yorumunuzu bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Alanı Reklam Alanı

Abone Olun

hırdavat dünyasındaki yenilikleri kaçırmayın!

Hırdavatça Konuşulan Site "Biz Kimiz"

Top
tr_TRTurkish
DMCA.com Protection Status