Menüler

Yeni Yazılar

Bizi Takip Edin

hirdavatca-reklam-ust

Boşch? Bosch? Markanın Tarihçesi

Shares
bosch-marka-tarihi

Bosch Firması

Piyasanın efendisi Bosch, şirket adını kurucusu olan 1861 doğumlu Robert BOSCH‘tan almaktadır. Firmanın ve markanın kurulum yeri Almanya’dır.

1886’da Robert Bosch, Stuttgart’ta “Workshop for Precision Mechanics and Electrical Engineering” Türkçesiyle “Hassas Mekanik ve Elektrik Mühendisliği Atölyesi”ni kurarak günümüzdeki Bosch firmasının temellerini atmış oldu. Başından beri, yenilikçilik, güçlülük ve sosyal bağlılığı kendine ilke etti.

Türkçe telaffuzu “boş” olduğu tüm kullanıcılar tarafından bilinmekte ancak markanın yazılımı -B-O-S-C-H- harflerinden oluşmaktadır. Boşch matkap veya boş matkap şeklinde yazılım doğru değildir.

bosch-ilk-fabrika-atolye

1886-1900 yılları arasında maceracı çıraklık yıllarında Robert Bosch’ta kendi işini kurma duygusu uyandı. İlk olarak elektrik zilleri gibi hassas mekanik ve elektrik mühendisliği çalışmaları yaptı. Daha önce yapılmış bir tasarıma uygun sabit motor için manyeto ateşleme cihazı üretilmesi istendiğinde bunu geliştirdi üretti ve böylece manyeto ateşleme üretiminin yolunu açtı. Tüm bunları Almanya Stuttgart’taki atölyesinde yaptı (soldaki fotoğraf)

1901 yılına kadar Bosch atölyesini yada fabrikasını diyelim bir kaç kez taşımıştı ve sabit kalacağı bir yer arıyordu. Bir çok kişi başlangıçta bir kaç kat kiralayacağını düşünürken Bosch tam tersine fabrika binalarını oldukça genişletti ve büyük fabrika olma yolunda daha da ilerlemeye başladı.

1905 Birleşik Krallıktan sonra Fransa, otomobillerin en büyük satış pazarı oldu ve Paris’te ilk üretilen manyeto cihazının üretimini yapmak istedi. Ancak burada istediğini tam anlamıyla alamayan Bosch, Paris yerine kendi fabrikasında üretime devam etti.

İrlanda’daki Gordon Bennett Cup yarışında Belçikalı Camille Jenatzy, Bosch’un manyeto sistemi kullanılan Mercedes’i zafere taşıdı ve bu zafer sayesinde Bosch manyeto sistemini en zorlu koşullarda bile kullanılabildiğini göstermiş oldu.

Loading Likes...

Yorumunuzu bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Alanı Reklam Alanı

Abone Olun

hırdavat dünyasındaki yenilikleri kaçırmayın!

Hırdavatça Konuşulan Site "Biz Kimiz"

Top
tr_TRTurkish
DMCA.com Protection Status