Menüler

Yeni Yazılar

Bizi Takip Edin

hirdavatca-reklam-ust

Caraskal Aletinin Çalışma Mantığı?

Shares
caraskal-cesitleri

Caraskal ismindeki bu yük taşıma aletlerini daha önce duymuşsunuzdur. Kafa kısımlarında yuvarlak, üçgen yada kare bir metal blok altında zincirler falan.

Bu yük taşıma ve yük kaldırma aletlerinin bir çok çeşidi ve farklı markalarda satışları mevcut. Şimdi sırasıyla hem ürünü hem de çalışma prensiblerini temel olarak anlatalım.

Caraskal Nedir?

Ürün için belirtilen taşıma kapasitesi ve kaldırma yüksekliğine göre yüksek mesafedeki yerlere yük kaldırmak için kullanılan yük taşıma aletleridir.

Ürünün üst kısmında bir tane makara vardır ve makaraya bağlı bir sonsuz dediğimiz bir zincir bağlıdır. Bu zinciri doğru istikamette çevirdiğinizde caraskala bağlı yük kalkmaya başlar tersine çevirdiğinizde yükü indirmeye başlar. Tabi bu dediğimiz mekanik zincirli caraskallar içindir.

Caraskal Sistemleri ve Çeşitleri

Bu aletler;

  • Elektrikli caraskal
  • Mekanik – manuel caraskal

Olmak üzere ikiye ayrılıyor. Elektrikli caraskallar hem zincirli hem de halatlı olduğu gibi, manuel caraskallar ise yalnızca zincirli olarak çalışmaktadır.

Elektrikli caraskallarda , makinaya bağlı olan kısımdaki vinç kumandasından ağırlığı yukarı veya aşağı kolaylıkla kaldırabilirsiniz.

Caraskal Nerede Kullanılır?

Genellikle endüstriyel kullanım için uygun olan bu ürünler daha çok fabrika ve şantiyelerde yoğun olarak kullanılmaktadır. 30 Tona kadar üretimleri bulunan caraskallar genelde 3 metre, 5 metre ve 7 metre halat veya zincir uzunluğunda üretilmektedir.

Yakın zamanlarda endüstri ve sanayi dışında caraskallar ev kullanıcılarının da ilgisini çekmiş ve kullanılmaya başlanmıştır.

Evdekiler tabi 30 ton değil, 1 ton kaldırma kapasitesine sahip, 3 metre yada 5 metre zincir uzunluğundaki türlerini tercih ediyorlar.

Peki evde ne iş için kullanılıyor?

Bu ürünlerle evinin ikinci katına bir malzeme çekmek için bundan da ziyade daha çok kurban bayramlarında, kurban kesimi yapıldıktan sonra karkası asmak için kullanılıyor. Kurban ibadetini toplu yerlerde yerine getirmektense bireysel olarak yapanlar için çok güzel bir çözüm.

Ve tabi daha çok bu iş için manuel caraskal yani mekanik caraskallar tercih ediliyor. Elektrikli vinç yada elektrikli caraskallarında ev işlerinde kullanımı mevcuttur.

Piyasada çok yoğunca bulabileceğiniz caraskal markaları; Netlift, Yale, Biglift, Bestlift, Bigred, Max-Extra, Atlas, Echolift, Kyoto gibi markaları bulabilirsiniz.

Bizi sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Hırdavatça Konuşulan Site | hirdavatca.com

Loading Likes...

Yorumunuzu bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Alanı Reklam Alanı

Abone Olun

hırdavat dünyasındaki yenilikleri kaçırmayın!

Hırdavatça Konuşulan Site "Biz Kimiz"

Top
tr_TRTurkish
DMCA.com Protection Status