Menüler

Yeni Yazılar

Bizi Takip Edin

hirdavatca-reklam-ust

Çim Biçme Makinası Tavsiyesi

Shares
cim-bicme-makinasi-tavsiye

Çim biçme makinası tavsiyesi ve çim biçme makinası satın alırken nelere  dikkat etmek gerekir bu yazımızda bulabilirsiniz.

Çim biçmek keyifli olduğu kadar oldukça zahmetli bir iştir, makina satın almadan hatta çim ekmeden önce bu zahmeti bilerek ve göze alarak karar vermenizi önemle rica ederiz 🙂

Çim biçme makinaları; elektrikli, akülü ve benzinli olarak  3 tipte mevcuttur. Makinalar kullanım tipinden sonra motor gücüne göre ayrılır.

Elektrikli çim biçme makinalarında 1000-1200-1800 watt, akülü çim biçme makinalarında 18 volt-36 volt, benzinli çim biçme makinalarında 4 hp-5 hp şeklinde ayrılır. Şimdi makina tipi ve motor gücünü neye göre seçeceğiz birlikte bakalım.

Çim Biçme Makinası İçin Bahçe Büyüklüğü?

Kaç metrekare yada kaç dönüm araziniz var? Eğer küçük bir çim bahçeniz varsa elektrikli makinalar uygundur. Küçük dediğimizde maksimum 300 metrekareye kadar olan bahçeler. Bahçeniz 300 metrekarenin altında ise elektrikli makina tavsiye edebiliriz.

Yarım dönüm veya bir dönüm araziler için benzinli makine tavsiye ediyoruz. Çünkü bu kadar büyük bir alanda kablolar ciddi sorun olacaktır.

Peki akülü çim biçme makinası nerede kullanılır? Açıkçası bazı markalar akülü çim biçme makinası modelleri çıkarıyor ama kullanıcılar pek fazla akülü modeli tercih etmiyor, daha ziyadesi fiyatları benzinli makinalarla neredeyse aynı. Ayrıca akülü makinaların verimi konusunda da tüm kullanıcıların şüphesi var.

Çim Biçme Makinası İçin Bıçak Çapı?

Nispeten önemli, birazda size kalmış. Bütçeniz büyük bıçaklı makinaları almaya yetiyor ve bahçenizde çok karışık değilse (karışıklıktan kastımız bahçenizin ortasında ağaç, çiçek varsa) büyük bıçaklı yani 43-45 cm bıçak çapındaki makinaları satın alabilirsiniz ama bahçeniz küçükse ve sadece çim araziyse 30-32 cm bıçak çapındaki makinaları tercih edebilirsiniz.

Elektrikli Çim Biçme Makinası Tavsiyesi

300 metre karenin altında bahçemiz var ve elektrikli makina alacağız. Bir çok motor gücü ve bıçak çapı aralığında seçim yapacaksınız. Birazda bunlardan bahsedelim. Makinaların bıçak çapları motor güçleriyle orantılı. Yani bir motorun 40 cm çapında bıçağı çevirmesi ve çimleri kesmesi için motor hacmininde 1800 watt kadar büyük olması gerekiyor. Bu işin teknik kısmı seçimimiz ne olacak derseniz şöyle belirtelim;

Bahçenizde yabani ot var mı? Yoksa sadece çimen mi? Bunu soruyoruz çünkü bahçenizde yabani ot varsa makinayı zorluyor haliyle büyük motorlu makine tercih etmeniz gerekecek. Eğer sadece çimense 1200 watt gücündeki en küçük çim biçme makinaları-motorları işinizi görecektir.

Benzinli Çim Biçme Makinası Tavsiyesi

Benzinli makinalarda motor gücünden önce şanzımanlı veya itmeli modeller arasında seçim yapmanızda fayda var. Benzinli makinaların en büyük sorunu o devasa makinayı nasıl ileri geri yönlendireceğinizdir. Çim biçme makinasında şanzıman dediğimiz olay makinanın kolunda bulunan küçük bir kol. Bu kola bastığınızda makina kendiliğinden ileri gitmeye başlıyor siz hiç güç sarf etmiyorsunuz.

Makinaların motor güçlerinde bahsetmiştik, benzinli makinalarda motor güçleri “hp, beygir gücü” ile ifade ediliyor. Seçim aşamasındaki mantık elektrikli makinalarla aynı bahçenizin yada yapacağınız işin büyüklüğü. Makine çok uzun süre çalışacak, yabani otlar kesecek ve büyük bir arsada iş yapacaksanız mutlaka motor gücü büyük yani minimum 6 hp gücünde bir makine tercih edin. Ve araziniz büyükse mutlaka şanzımanlı bir makina satın alın.

İtmeli makinalarla çalışması gerçekten yorucudur. Küçük arsalarda problem teşkil etmeyebilir ama büyük arsalar için itmeli makinalarla çalışmak neredeyse zulümdür.

Küçük bahçelerde benzinli makina önermiyoruz. Neden derseniz; küçük bahçelerde manevra yapacak alanlar kısıtlı. Ee benzinli makinalarda haddinden büyük dolayısıyla küçük bir bahçede koca makinayı manevra yapmaya çalışırken etrafı fazlasıyla dağıtabilirsiniz.

Küçük bahçelere elektrikli, büyük bahçeler benzinli çim biçme makinası tavsiye ediyoruz.

Bizi sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Hırdavatça Konuşulan Site | hirdavatca.com

Loading Likes...

Yorumunuzu bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Alanı Reklam Alanı

Abone Olun

hırdavat dünyasındaki yenilikleri kaçırmayın!

Hırdavatça Konuşulan Site "Biz Kimiz"

Top
tr_TRTurkish
DMCA.com Protection Status