Menüler

Yeni Yazılar

Bizi Takip Edin

hirdavatca-reklam-ust

Nacizane Bir Ekonomik Değerlendirme

Shares
ekonomik-degerlendirme

Üstümüze vazife değil ama içinde bulunduğumuz 2018 yılı son çeyreğinde yaşadığımız döviz kurlarındaki ani ve anormal artış bize bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettirdi.

Bildiğiniz üzere çok kısa sürede Dolar ve Euro, Türk Lirasına karşı 1.5 TL civarında bir değer artışı yaptı. Bu artışın nedeni siyasidir yada ekonomiktir biz işin bu noktasıyla ilgilenmiyoruz.

Asıl sorun bu artışın kaynağı değil bizi neden bu kadar etkilediği?

Evet, konuyu bilenin bilmeyenin diline pelesenk olmuş “abi herşeyi dışardan alıyoruz, dışa bağımlıyız” cümlesi pek bir anlam kazandı son günlerde.

Bir şeyleri yerli üretiyor olsakta, yerli üretim yaptığımız ürünün ham maddesi yurt dışından geliyor. Dolayısıyla abesle iştigal; dolar yükselince yerli üretilen ürün de zamlanıyor.

Peki biz ne yapmalıyız? bir şeyleri hala yapabilir miyiz? Yoksa o gemiyi çoktan kaçırdık mı?

Dolar ve Euro Karşısında Hırdavat Sektörü

Bu konu ne zaman açılsa yani ne zaman “hırdavat sektöründe yerli ürün, yerli üretim” deseler tüyler birden diken diken oluyor.

Değerli abiler hırdavat sektöründe 1000 kalem varsa bunların yalnızca 20 tanesini yerli üretiyoruz.

Bir kullanıcımızın yorumunda belirttiği gibi “yok mu bu ülkenin mühendisi, girişimcisi?”

Var tabi ki olmaz mı ama hiç biri yerli üretimden oluşan maliyetin altına elini sokmuyor. Bu konuyu sektörün en eskilerinden olan bir firmanın yetkilisine sorduk.

Sorumuz “Hırdavat piyasası belki de 1950’lerden beri hep ithal ürünle dönüyor. Bir zamanlar Atlas Copco sonrasında Bosch, AEG derken en sonunda Çin malları… Siz satıcılar ve ithalatçılar bu ürünleri dışardan ithal etmek yerine yerli üretmeyi hiç düşünmediniz mi?” dedik.

Cevap olarak “bu konuyu defalarca masaya yatırdıklarını ama konunun sadece masada kaldığını belirtti

Nedeni ise yerli üretimdeki maliyetler…

En basit örneği olarak; bir model yerli matkap üretmek için yaklaşık 1 – 1.5 milyon TL civarında sadece kalıp maliyeti olacağını, bunun dışında motoru, plastik aksamı, gerekli teçhizat ve makinaların maliyetlerinin de en az kalıp maliyeti civarında tutacağından bahsetti.

Lütfen dikkat işçilik ve pazarlama gibi maliyetler bu rakamlara henüz dahil değil.

Diyelim ki bu yatırımı yaptık ve tesisimizi kurduk kaç tane yerli matkap üreteceğiz? Ve sadece matkap mı üreteceğiz? Diyelim ki sadece yerli matkap ürettik tek model mi üreteceğiz?

Sorular Sorular…

Biz anlatılanları dinlediğimizde kafamızda kabataslak herşeyi dahil en az 100 – 150 milyon TL’lik bir yatırım hesabı yaptık.

Büyük firmalar için bu rakam aylık yaptığı cironun beşte biri

Firmaların asıl sıkıntısı biz yerli makinayı üretsekte bu maliyetlerle çıkan fiyat sonucunda müşteri makinanın yüzüne bakmaz.

Haklı mı?

Yani soru şu “%100 yerli matkap, yada taş motoru üretilse fiyatı da Bosch marka makinayla aynı olsa satın alır mıydınız?” bu sorunun cevabını sayfanın altında bulunan yorum bölümüne yazarak bizimle paylaşırsanız seviniriz 🙂

Bu konu buraya kadar. Şimdiii büyük firmalar kadar fizibilite , arge çalışması yapmadık ama enayide değiliz.

Bugün ülkemizde yerli otomobil için çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar tek bir firma tarafından yürütülmüyor. Türkiye’nin önde gelen firmaların ortaklığıyla yerli otomobil projesi hayata geçirildi.

Abi biz sizden otomobil istemedik ki. Yerli matkap diyoruz, yerli testere, yerli hilti, yerli avuç taşlama yani otomobil yanında lastiği kadar değeri olan ürünlerden bahsediyoruz.

Tamam bir firma bu kadar büyük bir yatırımın altına giremez ama ithalat yapan firmalar bir araya gelip herkes üstüne düşen maddi manevi vazifeyi neden yapmıyor. Daha doğrusu neden yapmadınız?

Bugün ithalat yapan firmaların kataloglarına bakıyoruz. Bir matkap düşünün, aynı matkabın rengi değişmiş Atlas matkap olmuş, rengi değişmiş Max-Extra olmuş, DHT olmuş, RBT olmuş, Maestro olmuş vs. vs.

Sayfa çeviriyoruz motorlu testere çıkıyor, her ithalatçıda aynı motorlu testere yahu mübarekler bari sadece rengini değiştirmeyin modeli de değiştirin.

Bir araya gelinirse birisi kalıp maliyetini karşılarken, diğeri endüvisini, diğeri işçilik maliyetini ve ortaya bir şeyler çıkar.

Tekrar belirtelim bu konuda bilir kişi değiliz ama piyasanın içinde olarak şunu söylemek mümkün eğer gerçekten Bosch kalitesinde yerli matkap üretirsek -ki üretebiliriz- kullanıcılar da bu konuda mutlaka markayı destekleyecektir.

Neyse biz sözü daha fazla uzatmayalım. Umuyoruz ki bu yazı bir ithalatçının dikkatini çeker ve artık birileri harekete geçmeye başlar.

Hırdavatça Konuşulan Site | hirdavatca.com

Loading Likes...

Yorumlar (2)

 • Selami Mestan

  21 Mayıs 2019 - 17:16

  Malesef üretim toplumu olamadığımız, ve ürettiğimizi kar marjı nedenli neresinden ne-kadar kırparım anlayışı içinde olduğumuz sürece almaz-alamazdım. Zira insanlar hırdavat ürünlerini ömürlük olarak alıyor şayet ticari kullanımı yoksa. Aksi halde 3-5 yıl içinde değiştirilecek se ha yerli olmuş ha ecnebi çokda farkı olmuyor.

  Cevapla
  • hirdavatca

   3 Haziran 2019 - 11:10

   Son derece haklısınız, yorumunuz için teşekkürler.

   Cevapla

Yorumunuzu bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Alanı Reklam Alanı

Abone Olun

hırdavat dünyasındaki yenilikleri kaçırmayın!

Hırdavatça Konuşulan Site "Biz Kimiz"

Top
tr_TRTurkish
DMCA.com Protection Status