Menüler

Yeni Yazılar

Bizi Takip Edin

hirdavatca-reklam-ust

En İyi, Yerli 3 El Aletleri Firması

Shares
el-aletleri

El aletleri ve çeşitlerinde önde gelen firmalar ve markaları biraz araştıralım istedik. Bunları yerli ve yabancı firmalar olarak ayırmakta da fayda var. Ancak bu yazımızda başarılı gördüğümüz firma ve markalardan bahsetmeye çalışacağız.

Evet efendim, el aletleri dedik ama onu da açıklayalım; tornavida, pense, yan keski, kargaburun, bijon anahtarı, anahtar takımı, lokma takımı gibi ürünlere hırdavat sektöründe kabaca el aletleri diyoruz.

Aslına bakarsanız metal parçalar, üstüne de izole edilmiş plastik başka bir numaraları yok gibi gözüküyor ama üretim süreci çok bir hayli meşakkatli. Önce kalıbı yaptıracaksınız, kalıp dediğinizde öyle küçük değil ağırlıkları “ton” la ölçülüyor. Sonra kalıp olmayacak düzelteceksiniz istediğiniz olaya kıvama gelene kadar kalıp, sonra üretim, sonra ticari standartlar, sonra da pazarlama derken “param cebimde kalsın” yiğit bir üreticiden alır satarım diye bir çok firma işin fizibilitesini çıkarır çıkarmaz işten kaçıyor.

Önceliğimiz her daim yerli firmalardır desekte ne yazık ki durum öyle değil. Çünkü bu sektörde yerli üretici bir elin parmaklarının sayısını geçmeyecek kadar az.

1 – Ceta-Form El Aletleri

Firma ismini kurucusu/kurucularından olan “Cemil Tayman” bey’den alıyor. Ceta-Form’un bits uç üretiminde çığır açarak piyasaya tutundu diyebiliriz. Kuruluşu çok eskilere dayanıyor ve hala kurucuları yönetiminde çalışmaya devam ediyor.

Ceta-Form bütün ürünlerini yerli üretmiyor ki zaten bu da imkansız. 200 sayfaya yakın kataloğunda örneğin 1 tane C tipi ayarlı pense var, çok satmadığını düşünürsek bu pensenin yukarıda belirttiğimiz kalıbını yaptırması, üretmesi ve sonunda da istediği satışı yakalayamaması durumunu öngördükleri için bazı ürünlerini yurtdışından yani Çin ve Tayvan gibi ülkelerden ithal ediyorlar. Bu arada c tipi penseyi örnek olarak belirttik referans alıp “Ceta-Form penseleri Çin’den getiriyor” denmesin.

Ceta-Form ürünlerinde kalite ve garanti

Ceta el aletlerinde bildiğimiz kadarıyla garanti vermiyor, yani şöyle bir zamanlar garantisiyle meşhur olan Altaş El Aletleri diyordu ki; “(önce vefalı olun J sonra)alın kırın yenisini verelim” böyle bir garanti yok. Ama ürünlerinde herhangi bir sorun olduğunda Ceta bayileri ürünü alıyor ve fabrikaya gönderiyor. Fabrikada gerekli bakım onarım işlemleri yapılıyor daha sonra bayiye geri gönderiliyor ve kullanıcıya ulaştırılıyor, süreç biraz uzun ama firma malın arkasında.

Kalitesi derseniz, ürünlerin fena derecede albenisi var. Rafta birkaç markayla yan yana görseniz eliniz hemen Ceta’ya uzanıverir.

Ceta el aletlerinin fiyatları için aynı şeyi ne yazık ki söyleyemeyeceğiz. Öyle ya sen bir çok ürününü yerli üret bir çok masrafın altına gir haliyle fiyat pahalı olacak ama buradaki pahalılık bizim nazarımızda; şişirme fiyat değil gerçekten maliyetler çok iyi hesaplanıyor müşteri de kırılmasın, bizde zarar etmeyelim mantığıyla hareket ediliyor. Bu konuda birkaç tecrübe yaşandığı için rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

Yerli sermayeli ve yerli üretim yapan firma Ceta-Form.

Bu yüzden ilk sıramızda Ceta-Form yer alıyor.

2 – İzeltaş El Aletleri

Firmanın adı “İzmir El Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.” çok zekice düşünülmüş ve marka adı “İzeltaş” yapmışlar. Çok eski firma, Türkiye’nin ilk yerli el aletleri üreticilerinden de diyebiliriz. Yerli sermaye ile kurulmuş ve hızlı büyümüş olan bir firma. Yurt dışına da ciddi ihracatı var.

Ürünleri gerçek anlamda kaliteli, yukarıda belirttiğimiz Ceta gibi albenisi yok belki ama kalitesi iyidir. Son zamanlarda ise İzeltaş takım dolapları trend oldu, sürekli avantajli kampanyalar ve ürün çeşidiyle takım dolapları piyasaya sürüyor. İzeltaş ürünlerini yerli ürettiği gibi aynı zamanda uzak doğu ve Avrupa’dan ithal de ediyor.

İzeltaş’ın ikinci bir markası daha var belki duymuşsunuzdur “Elta” el aletleri, bu ikinci markayı da sanayi dışında, ev-amatör tip DIY kullanıcıları için üretiyor ve ithal ediyor. İzeltaş’ta garanti Ceta gibi müşteriden ürün alınıp fabrikaya gönderilir. Fabrika da inceleme yapıldıktan sonra uygulama yapılır. Fiyatları ne yazıkki biraz yüksek, sebebi de az önce söylediğimiz gibi bu tarz ürünlerin yerli üretilme maliyeti.

3 – VIP-TEC El Aletleri

V.I.P yani “vi ay pi” özel el aletleri anlamında marka adı olan el aletleri grubu. İsmini belki de hiç duymadınız. Çok göz önünde ve tüketiciye pazarlaması olan bir marka değil.

Firma Ceta-Form’un eski kurucuları/yöneticilerinden oluşuyor. Piyasaya çok hızlı giren yerli firmalardan biri. Kurucular sektörün içinden geldikleri için piyasayı iyi biliyorlar ve hızlı bir pazarlama ile hırdavat sektöründe yerini aldı.

Viptec, diğer firmalar gibi ürünlerinin bir kısmını yerli üretiyor bir kısmını ise yurt dışından ithal ediyor. Özellikle alet setleri konusunda iddialı bir marka. Firmanın daha çok fabrika-şantiye gibi ortamlara yönelik pazarlama satış hizmetinde bulunuyor olmasından dolayı tüketiciler yani kullanıcılar olarak markayı duymamış olabilirsiniz. El aletleri kalitesi üst düzeydedir, ve yerli sermayeli bir firmadır.


Malum günümüzde interneti deyim yerindeyse bir tek yiyip, içemiyoruz. Onun dışında her işimizi internetten halledebiliyoruz. Bu yüzden bu yerli firmalarımızın tamamına önerimiz ürünlerinizden bazılarını internet sitelerinde reklamını yapın firmanızdan bahsedin ürünlerinizden bahsedin ki tüketicilerde sizin gibi bir değerli markanın varlığından haberdar olsun. Bir hırdavatçıya gittiğinde “Viptec” ne malı veya “Ceta” nerede üretiliyor bunlarda mı Çin demesinler. Siz müşteriye anlatın ki müşteri markanızı bilsin diye naçizane kendi yorumumuzla yazımızı bitiriyoruz.

Bizi sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Hırdavatça Konuşulan Site | hirdavatca.com

Loading Likes...

Yorumlar (6)

  • Ali bey

   5 Haziran 2021 - 21:26

   Retta, DHT firmalarıda yerlidir ve gayet kaliteli üretimleri vardır bunlarıda ekleyiniz

   Cevapla
 • Dadaş

  1 Ağustos 2021 - 12:51

  Sizden Allah razı olsun ne güzel halkı bilgilendirip halkanfayda sağlıyorsunuz

  Cevapla
  • hirdavatca

   24 Ocak 2022 - 12:32

   Wera çok kaliteli bir marka ancak yerli üretim değil efendim 🙂

   Cevapla
   • Emre

    26 Mayıs 2022 - 23:13

    Selamlar,
    Bana Türkiye de el aletleri üretimi yapan tüm firmaları yazma şansınız varmi

    Cevapla

Yorumunuzu bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Alanı Reklam Alanı

Abone Olun

hırdavat dünyasındaki yenilikleri kaçırmayın!

Hırdavatça Konuşulan Site "Biz Kimiz"

Top
tr_TRTurkish
DMCA.com Protection Status