Menu

New Content

Follow Us

hirdavatca-reklam-ust

Darbeli ve Darbesiz Matkap Arasında Ne Fark Var?

Shares
Darbeli ve Darbesiz Matkap Arasında Ne Fark Var?

Bu ürün grubunda yani darbeli yada darbesiz matkap satın almaya düşünürseniz aradaki farkı belirlemeden önce yapacağınız işi tespit etmeniz daha doğru olacaktır.

Darbeli Yada Darbesiz Matkabı Kimler Kullanır?

Hafif hizmet kullanıcıları çok yönlülükleri dolayısıyla darbeli matkapları, profesyoneller ise hassaslıkları dolayısıyla darbesiz matkapları tercih etmektedir.

Yani hafif hizmet (amatör) kullanıcılar bir makinayla birden fazla işi halletmesi gerekirken, profesyonel kullanıcılar yaptığı işin en iyisini yapmak zorunda olduğundan bu şekilde bir tercih durumu söz konusudur.

Darbeli – Darbesiz Matkap Arasındaki Belirleyici Fark Nedir?

Darbesiz matkaplarda, matkap mili yataklara sabit olarak yerleştirilmiştir. Bu da çok hassas ve konsantrik çalışma olanağı sağlar. Devir sayıları metal delme için matkap uçlarına optimal halde ayarlanmıştır. 

Darbeli matkaplarda matkap mili yatakları hareketli olarak yerleştirilmiştir. Konsantrik çalışma sisteme bağlı olarak darbesiz matkaplardaki kadar hassas değildir. Hassas olmasa da darbesiz olarak kullanılabilir. Devir sayısı darbesiz matkaplara oranla daha yüksektir, çünkü darbeli matkaplar taş malzemelerde de kullanılır ve taş malzemenin delinmesinde yüksek devir sayıları gereklidir.

Darbesiz Matkaplar Darbeli Matkaplara Oranla Neden Daha Konsantrik Çalışırlar?

Darbesiz matkapların, matkap milleri mandren tarafında yataklara sabit olarak yerleştirilmişlerdir ve ne eksenel ne de yanal boşlukları vardır.

Darbeli matkaplarda ise darbe etkisi oluşturabilmek için milinin eksenel olarak hareket edebilmesi gerekir. Bu nedenle darbeli matkaplarda mandren tarafındaki matkap mili yatağı eksenel olarak (buna bağlı olarak biraz da yanal) hareket edebilmelidir. Bu da konsantrik çalışmayı az da olsa olumsuz yönde etkiler.

Hafif hizmette çoğunlukla darbeli matkap kullanılır. Bu matkaplar çok yönlülükleri sayesinde kendilerini bu alanda kabul ettirmişlerdir. “Saf” yani darbesiz matkaplar ise profesyoneller tarafından tercih edilir ve darbesiz matkaplar daha çok teknik araç/gereç satan profesyonel bayilerde bulunur. Sıkça sorulan sorulardan bir tanesi de delik açma testeleri yani pançlar darbesiz matkaplarla kullanıma uygundur.

Her iki tür matkap tipinde (darbeli matkaplarda, darbesiz moda alarak) vidalama işlerinizde kullanabilirsiniz.

Hırdavatça Konuşulan Site » hirdavatca.com

Loading Likes...

We welcome your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertising Area Reklam Alanı

Subscribe

don't miss what's new in the world of hardware!

Hırdavatça Konuşulan Site "Who Are We?"

Top
en_USEnglish
DMCA.com Protection Status