Menüler

Yeni Yazılar

Bizi Takip Edin

hirdavatca-reklam-ust

Hilti mi? Kırıcı Delici mi?

Shares
hilti-kirici-delici

Hilti mi? Kırıcı Delici mi?

Daha önceki yazılarımızda hırdavat sektöründe kullanıcının ürüne ifade ettiği isimle, ürünün teknik ismi farklı oluyor. Belli bir süre sektörde çalışanlar bu terimleri anında anlayabilse de yeni başlayanlar için zorluk yaşanması kaçınılmaz.

Başlığımızda belirttiğimiz konumuza gelecek olursak hilti mi, kırıcı delici mi?

Hilti dediğimiz aslında bir ürün değil bir markadır. Nasıl ki; Bosch, Metabo, Hitachi markaları var Hilti de bunlar gibi akülü el aletleriyle tanınan bir marka.

Kırıcı deliciler; Sds-Plus veya Sds-Max uç girişli oluyor ve beton delme ve kırma işlerinde kullanılıyor. Bununla birlikte akülü, elektrikli ve havalı olmak üzerek farklı kullanım şekilleri de mevcut.

Bilindiği kadarıyla kırıcı delici ürününü yani yukarıda belirttiğimiz gibi beton delme işlerinde kullandığımız makinayı ilk üreten ve piyasaya süren marka olduğundan o gün bugündür bizim kırıcı delicimizin adı hilti kalmış.

Ustalarımız mağazalara girdiğinde kırıcı delici ismini çok nadir kullanırlar. Genelde hilti ismiyle tabir edilir ve aksesuarları içinde hilti ucu, hilti yağı şeklinde ürünler istenir.

Kırıcı delicilerde uç girişleri Sds-Plus ve Sds-Max uç girişli olmaktadır.

Kırıcı Delici Uç Girişleri Sds-Plus & Sds-Max

2 kg, 3 kg, 4 kg kırıcı delici makinalarda uç girişi Sds-Plus uç girişli olmakta, 5 kg ve üstü kırıcı delicilerde ise uç girişi Sds-Max olmaktadır. Bu ayrımın sebebi ise “Sds-Plus” uç sisteminin giriş kısmı incedir ve daha hafif ve basit işlerde kullanılır. “Sds-Max” uç sisteminin girişi ise kalındır ve 52 mm’e kadar kalın uçlarda delik açmaya ve çok kalın beton kütlelerde kırma işleri için kullanılır.

Bu iki uç sisteminin girişi farklıdır ve birbiriyle kullanılamaz. Eğer amatör ev tipi kullanımlar için makine satın alacaksanız “sds-plus” uç girişli makinaları tercih etmenizi öneririz.

Bizi sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Hırdavatça Konuşulan Site | hirdavatca.com

Loading Likes...

Yorumunuzu bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Alanı Reklam Alanı

Abone Olun

hırdavat dünyasındaki yenilikleri kaçırmayın!

Hırdavatça Konuşulan Site "Biz Kimiz"

Top
tr_TRTurkish
DMCA.com Protection Status