Menüler

Yeni Yazılar

Bizi Takip Edin

hirdavatca-reklam-ust

Hırdavat Nedir?

Shares
hirdavat-nedir

Hırdavat Nedir?

Google’da aylık 15.000’e yakın araması olan arama motorları tarafından değerli bir kelimedir. Şaka Şaka 🙂

Sayfamızı da Google’a yazınca çıkan 7 küsür milyon sonuç içinden buldunuz. Neyse abi nedir bu hırdavat?

Farsça ve Arapça kökenli bir kelimedir. Farsça “hurde”, Arapça “at” kelimelerinin birleşimiyle oluşmuş ve Türkçemize “hırdavat” olarak geçmiştir. Türk Dil Kurumu’na göre kelime anlamı “kilit, tel, çivi gibi metal eşyalar” demek yani bildiğiniz hurda demek 🙂

Bu işin sözlük kısmı, asıl kullanılan anlamını da şöyle belirtelim; yapı marketlerin el aletlerinin olduğu bölüm vardır, pense, tornavida, yan keski, matkap ucu, metre gibi işte tam orası hırdavat grubudur. Sadece bu kadarla sınırlı sanmayın silikondan contaya, tel fırçadan matkaba kadar hırdavat grubunun içinde yer aldığını söylesek abartmış sayılmayız.

Bir çok yapı markete gittiğinizde hırdavat reyonunu görürsünüz. Evet o gördüğünüz reyondaki ürünler hırdavat grubuna ait. Özellikle bu sektörde karşılaştığımız en sıkıntılı konu şu ki; müşterilerimizin ürünü isterken söylediği isim ile ürünün teknik adının birbirinden farklı olması. Asıl olay sektörde başlıyor, hırdavat diyince aslında daha çok metal yada işe yaramayan parçalar parçalar olması gerekirken bu sektörde durum farklı.

Hırdavatçı Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi matkap, taşlama, şarjlı matkap, metre, kaynak makinası satanlara da hırdavatçı diyoruz. Eş anlamlısına nalburda diyebiliriz ama nalbur denilince teknik anlamı kazma, kürekte satıyor olması gerekiyor.

Sözün özü, kullandığınız tüm el aletleri aslında bu sektöre ait ürünlerdir.

Bizi sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Hırdavatça Konuşulan Site | hirdavatca.com

Loading Likes...

Yorumunuzu bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Alanı Reklam Alanı

Abone Olun

hırdavat dünyasındaki yenilikleri kaçırmayın!

Hırdavatça Konuşulan Site "Biz Kimiz"

Top
tr_TRTurkish
DMCA.com Protection Status