Menüler

Yeni Yazılar

Bizi Takip Edin

hirdavatca-reklam-ust

Nalbur Ne İş Yapar?

Shares
nalbur-nedir

Nalbur sektörü, hırdavat, yapı-market gibi başlıca bir sektördür. Her sektörün farklı özellikleri olduğu gibi nalburlarında yaptığı işler ve sattığı ürünler de farklı olacaktır.

Hırdavat nedir ve hırdavatçıların ne iş yaptığı ile ilgili yazımızı daha önce paylaşmıştık.

Bu yazımızda ise aslında birbirine çok benzeyen ama bir türlü isimleri eşleştirilemeyen bu sektörden bahsedeceğiz.

Nalbur Nedir?

Tonton güleryüzlü amcaların tezgahtarlık yaptığı küçük dükkanlardır 🙂 diye aklınıza gelebilir. TDK Türk Dil Kurumu tarafından nalbur kelimesi için iki tane sözlük anlamı tanımlanmış;

  • At nalı yapan demirci
  • Çivi, kilit, menteşe gibi yapı işlerinde kullanılan şeyleri sayan kimse, hırdavatçı

Biz piyasada ve halk arasında at nalı yapan demirciye aslında nalbant deriz. Belki de biz yanlış biliyoruz.. İkinci anlamına gelecek olursak sonunda “hırdavatçı” diye bitirmiş.
İşte bizimde bahsetmek istediğimiz tam olarak burası yani nalbur ve hırdavat kelimeleri çoğunlukla birlikte olarak kullanılır.

Nalbur Ne Satar?

Piyasada, nalburların sattığı ürünlerle hırdavatçılardan farkı şöyle ki; hırdavatçılar daha teknik ürünler satarken nalburlar daha sıradan ürünler satar yani piyasada böyle bilinir.
Yani bir nalburda kilit, çivi bulabileceğiniz gibi kazma, kürek, keser, halat, tırmık gibi tabir doğruysa alelade ürünleri de bulabilirsiniz.

Nalbur fiyatlarında komik olan bir durum ise hiçbir ürünün fiyatı yoktur. Fiyatı sorduğunuz ürün ve sorduğunuz kişinin o anki psikolojik durumuna göre değişebilir : ) Bugün bir ürün için 5 TL fiyat verdilerse yarın aynı ürüne 10 TL diyebilirler. Bu sektörde bu tip garip durumlarla sıkça karşılaşıyoruz.

Nalbur Dükkanı Karmaşası

Bu sektörün dükkan yapıları çok karmaşıktır nedeni ise az önce belirttiğimiz ürün çeşidi. Kazma ve halat için nasıl bir raf yapılmalı ki göze güzel gelsin : ) maalesef ki satılan ürünlerin birbiriyle ilgisizliğinden dolayı nalbur dükkanlarına girdiğinizde genelde bir dağınıklık ve karmaşalık görürsünüz.

Ama ilgilenen kişiye sorduğunuzda dükkanın en ücra köşesinden istediğiniz o küçücük ürünü bulur size getirir : )

Nalbur kelimesinin nalburiye kelimesiyle birlikte kullanıldığını görüyoruz. Türkçemizde –iye eki bir aitlik bildirmekte ve nalbur ürünlerine ait birşeylerden bahsettiğini nalburiye kelimesinden anlayabiliyoruz.

Nalburiye malzemeleri ise yukarıda belirttiğimiz gibi bir kazma, kürek, halat, penseden tutunda dış cephe boyasına kadar ürünleri içermektedir.

Peki aşağı yukarı aynı işleri yapıyorlarsa neden böyle bir ayırım var?

Abi biraz ağız alışkanlığı diyelim, biraz kullanıcın, biraz da satıcının bu ürüne hitabıyla alakalı bir durum.

Eskiden bu iki firma arasında farklılıklar vardı. Gerçekten de hırdavatçı, hırdavat ürünlerini yani teknik hırdavat ürünlerini, nalbur da nalburiye malzemelerini yani boya, kazma, kürek gibi ürünler satmaktaydı.

Bu cümleyi kullanmayı pek sevmiyoruz ama “globalleşen dünya” nalburları ve hırdavatçıları da etkilemiş olacak ki bu iki sektör birbirine girdi. Herkes birbirinin sektöründe bulunan kendisiyle pek ilgisi olmayan ürünleri satar oldu. Bugün bir yapı markete girdiğinizde boya, nalbura girdiğiniz şarjlı matkap, hırdavatçıya girdiğinizde fare kapanı bulabiliyorsunuz 🙂

Bizi sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Hırdavatça Konuşulan Site | hirdavatca.com

Loading Likes...

Yorumunuzu bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Alanı Reklam Alanı

Abone Olun

hırdavat dünyasındaki yenilikleri kaçırmayın!

Hırdavatça Konuşulan Site "Biz Kimiz"

Top
tr_TRTurkish
DMCA.com Protection Status