Menüler

Yeni Yazılar

Bizi Takip Edin

hirdavatca-reklam-ust

Türk Malı Yerli Matkap

Shares
yerli-matkap

Türk Malı Yerli Matkap

Yazıyı yazmadan önce bir araştırma yaptık, internette çok az kişi böyle bir arama yapmış; “yerli matkap” “türk malı matkap” diye.

Hırdavat sektörünün en büyük eksiklerinden biri ne yazık ki yerli makinamız yok. Yerli makine derken yerli matkap, yerli taşlama, yerli dekupaj testere bu tarz makinalardan bahsediyoruz. Makinaların bir çoğu Çin’den diğer kısmı da Avrupa ve diğer ülkelerden ithal edilmekte.

İster istemez düşünüyoruz, sanayi çok önemli, tamam sanayimiz gelişiyor daha da gelişsin tabi ki de bu sanayide matkap yada taşlama kullanılmıyor mu? İlla ki kullanılıyor ve bir çoğu biraz önce dediğimiz gibi ithal mallar.

Yerli matkap üretildi mi?

Nedeni bilinmiyor ama işin daha da kötü tarafı bu işe hiç girişimde bulunulmamış. Kimse tutupta Türk malı matkap üreteyim, Türk malı elektrikli el aleti üreteyim dememiş. Yurt dışından gelen ürünlere Türkçe marka isimleri verilmiş ve Türk malı diye satılmış.

Her sektörde olduğu gibi hırdavat sektöründe de bir çok büyük firma var. Kendi aralarında anlaşıp neden ortak bir fabrika kurmazlar bilinmez.

Bize yazması kolay ama bu iş için pazar araştırmasını illa ki firmalar yapmıştır, öyle anlaşılıyor ki aranılan kar veya piyasa olmadığından işe kalkışılmamış.

Türk malı matkap için daha büyük sorun;

Evet, biz yerli malını severiz ama Çin malının fiyatı daha ucuzsa Çin malını alırız abi. Tutucu tüketici değiliz. Milliyetçiliği severiz ama para da kolay kazanılmıyor. Haklıyız da…

Sadece yerli olduğu için %25 daha fazla bedel ödeyeceksek bu işe kimsenin girmesine de gerek yok.

Umuyoruz ki bu yazı bir üreticinin dikkatini çeker ve ürün gamına artık yerli elektrikli el aletlerini de koyar. Bizde buradan yerli ürünlerimizi gururla duyurmaya çalışırız.

Bizi sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Hırdavatça Konuşulan Site | hirdavatca.com

Loading Likes...

Yorumlar (7)

 • İsimsiz

  6 Mayıs 2018 - 09:50

  Yıllarca hirdavatcilik yaptım yeri boya tabancası ürettik piyasaya sunduk fiyat cin malıyla ayni sonra Çin malları ucuzladı bizimkinin yüzüne bakan olmadı

  Cevapla
 • Mahmut. Ateş

  15 Ocak 2019 - 19:05

  Tabiki yerli ürün alırız vestel zarar mı ediyor vatandaş kaliteye bakar fiyat aşırı önemli deyil vestel çok mu kalite idin ilk piyasaya suruldugunde

  Cevapla
 • ahmet yüksel

  31 Aralık 2019 - 01:38

  eğer gerçekten mesleğini işini seven bir usta asla kalitesiz bir aletle iş yapmaz.Atalarımızın dediği gibi alet işler el öğünür.Alacağı bir aletin önce fiyatını soran kişi zaten yapacağı iş de çinli nin ki gibi beşpara etmez olacaktır.

  Cevapla
 • bariscan bir

  20 Aralık 2020 - 23:22

  yıllardır kayanayan yaramız birçok sektörde olduğu gibi sattığımız hırdavat el aleti grubuda ithal bu dövizin dışarı çıkması ve işsizlik olusturuyor. Buna devlet teşvik etmeli saniyicide atılım yapmalı ama hazır al sat varken kimse birsey yapmıyor, Daha yerli bir duvar delen matkap ucumuz yok , asma kilit ,pense bile çin malı bitmişiz valla

  Cevapla
  • Utku Mun

   21 Şubat 2021 - 08:32

   İzeltaş nerdeyse 50 yıldır gayet kaliteli pense, anahtarlar, allenler, tornavidalar vb üretiyor. Matkap ve tornavida ucu ürünleri mevcut.

   Cevapla
 • Utku Mun

  21 Şubat 2021 - 08:27

  Her ne kadar daire testere ve dekupaj makinaları pek profesyonel olmasada, güçlü taşlama makinaları ortalamanın bir tık üstü akülü vidalama vede idare eder matkaplarıyla İzeltaş marka Türk malı ürünler, pek çok Çin malı üründen çok daha iyi. Ki bu elektrikli aletler söz konusu olduğunda elimde hala 35-40 yıllık (kendi yaşımda) anahtar seti, mengene vs var izeltaş hala sapasağlam. Üzücü olan İzeltaş İzmir markası olmasına rağmen, Alman Bauhaus’ta pek çok ürün kalemi satıyor ancak Koçtaş’ta nadir ürünü var, Koçtaş, daha düşük kaliteli Çin Malı markasız ürünleri İzeltaş fiyatına, daha düşük kaliteli Magnusson ürünleri daha yüksek fiyata satıyor. Japon vatandaşları pirinç 9 kat ucuzlayacak demelerine rağmen Çin’den pirinç ithal edilmesine karşı çıkıyor üreticisini koruyor, bu zihniyet elektrikli el aleti sektörüne, Makita, Hitachi/Metabo ve Ryoba olarak dönüyor. Uludağ makinanın ürünlerinin kalitesi hakkında fikrim olmadığı için yorum yapmaktan çekindim. Sorun Türk Malı olmamasından ziyade Türk Mallarının rekabete direnememesi, fest tool kalitesinde yerli malı beklemeyiniz, yerli malı ürünleri alırsak en azından scheppach kalitesinde marangozluk ürünleri tamamen yerli olarak üretilecektir elbet kısa vadede… (Endüstriyel mobilya üretimine yönelik makine yapan yerli markalar var aslında bu arkadaşlar seltöre el atsa iyi olur ama…)

  Cevapla
 • Poyraz

  23 Nisan 2022 - 03:46

  kaliteli olması vede fiyatınında uçuk olmaması lazım sallıyorum mesela makita bosch gibi markalar var kaliteliler bi alıyosun yıllarca sorunsuz kullanıyosun ama çok pahalılar 2 bin lira civarında en ucuzları haliyle alamıyoruz örneğin 500 ile en fazla 1500 civarı olsa bi şekilde alınabilir. öte yandan diğer markalara bakıyorsun ucuzlar 300 ile 1000 tl arası fiyatı oluyor ama alıyorsun en fazla 2-3 ay sonra çöp oluyor ki günümüz şartlarında para kazanmak zaten başlı başına bi dert neyse işte demek istediğim anlaşılmıştır sanıyorum umarım kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler üretilir ülkemizde ve bizlerde alır kullanır memnun kalırız..

  Cevapla

Yorumunuzu bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Alanı Reklam Alanı

Abone Olun

hırdavat dünyasındaki yenilikleri kaçırmayın!

Hırdavatça Konuşulan Site "Biz Kimiz"

Top
tr_TRTurkish
DMCA.com Protection Status